Choď na obsah Choď na menu
 


Svätý Martin, patrón náš...

10. 11. 2024

 

Narodil sa v Panónii okolo roku 316 z pohanských rodičov. Keď prijal krst, zriekol sa vojenského života a založil pri Ligugé v Galii kláštor, kde viedol pod vedením svätého Hilára mníšsky život. Neskôr bol vysvätený za kňaza a zvolili ho za biskupa v Tours. Bol príkladom dobrého pastiera, vychovával kňazov, venoval sa náboženskému vzdelaniu veriacich, zakladal ďalšie kláštory, získaval pre vieru neveriacich, pomáhal chudobným. Zomrel v roku 397.

Najčastejší spôsob zobrazenia svätého Martina je, ako sedí na koni a časť svojho plášťa oddeľuje a daruje chudobnému človeku. Starovekí vojaci, medzi ktorých istý čas patril aj Martin, sa údajne stotožňovali so silou svojho koňa a tak sa na ňom cítili silní, mocní, až neporaziteľní. Napokon, dodnes charakterizujeme nadradeného človeka ako toho, čo „sedí na koni“. No jazdec a zároveň konvertita Martin spoznal a čerpal silu aj z iného zdroja: Martin mal v sebe silu Kristovej lásky, ktorá ho urobila schopným všimnúť si z výšky niekoho, kto je nízko zatlačený do biedy, kto nie je ani len na ceste, ale odsotený vedľa nej, odkázaný na pomoc iného. Martinov plášť, z ktorého jednu časť poskytuje chudobnému človeku, je teda viac ako len obyčajný kus odevu, symbolizuje cestu vnútorného rozhodnutia: odmieta sebeckú uzavretosť, otvára sa pre iných, poskytuje podľa svojich možností pomoc.

Starovekí vojaci hradili polovicu vojenskej výstroje z vlastných prostriedkov. Potom je polovica Martinovho plášťa symbolom toho, že zo svojho dal všetko, zriekol sa všetkého, čo vlastnil.

Svätý Martin, stojí pred nami ako vnímavý človek, ktorý si všíma potreby iných a otvára svoje srdce, keď sa delí so svojím plášťom a poskytuje pomoc chudobnému.

 

___________________

 

 

Svätý Martin chodí na bielom koni (sneží);

ak príde na sivom koni (hmly) – bude zima striedavá;

ak na žltom (sucho) – príde zima tuhá.

 

Najznámejšie pranostiky o Martinovi na bielom koni sú doložené ešte spred 130 rokov. Pranostika je vyjadrením skutočnosti - a skúsenosti s počasím našich pradedov - že približne v danú dobu sa na jeseň objavuje prvé sneženie, to sa týka predovšetkým nížin na území Slovenska. Prvé sneženie aj v minulosti ľudia veľmi pozorne sledovali, a preto je zachytené aj v ľudovej múdrosti. Pranostika o bielom koni sa týka priemerného dátumu prvého sneženia v nízkych polohách, v nadmorských výškach približne 200 – 300 m n.m.  So stúpajúcou nadmorskou výškou sa priemerný dátum prvého dňa so snežením posúva do októbra.