PÔSTNA DISCIPLÍNA
Piatok je deň, keď sa Kristus zriekol svojho života - pre nás, aby nám pomohol. Vydal sa smrti. Aj my sa máme práve v tento deň niečoho sa zrieknuť z lásky k nemu, ale aj robiť to ako pokánie (odčinenie) za svoje hriechy. To je pôst a zdržovanie sa od požívania istých pokrmov. Alebo je dovolené preukázať lásku druhému, na spôsob obety - že mu venujem zo svojho majetku, alebo času...
Rímskokatolíci sú dvakrát do roka viazaní zachovať prísny pôst – na Popolcovú stredu a Veľký piatok (na začiatku a konci Pôstnej doby).
ZDRŽIAVAŤ SA pokrmov z mäsa suchozemských zvierat:
hovädzina, bravčovina, hydina, zajac, jahňacina, divina,...
Môžu sa: ryby, vajcia, mlieko, masť, múčne jedlá, ovocie, zelenina
POSTIŤ SA, teda menej jesť - raz za deň dosýta a dvakrát do polosýta:
1 bežné jedlo + 2 malé občerstvenia (piť kedykoľvek)
ZDRŽIAVAŤ SA od 14.narodenín do smrti
POSTIŤ SA od 18.narodenín do 59. narodenín
Deti, hoci nie sú viazané zdržiavať sa určitých pokrmov a postiť sa, predsa priúčame tejto náboženskej praxe a vysvetľujeme im zmysel.
Tehotné a dojčiace matky, a tí, ktorí sú v čase prísneho pôstu slabí pre chorobu, alebo ťažko fyzicky pracujúci - sú oslobodení od postenia, čiže môžu sa riadne dosýta aj trikrát za deň najesť, ale pri abstinovaní mäsitých pokrmov.
KAŽDÝ PIATOK V ROKU, na pamiatku smrti Pána Ježiša, je DŇOM POKÁNIA. Ak na piatok padne nejaká cirkevná slávnosť, nie sme povinný konať skutky kajúcnosti. Okrem celocirkevného jednotného pôstu v spomenuté dva dni v roku, v ostatné piatky si sami vyberieme, aký skutok kajúcnosti vykonáme. Môže to byť:
- zdržovanie sa mäsitých pokrmov
- zrieknutie sa iného obľúbeného pokrmu alebo nápoja
- modlitba bolestného ruženca
- pobožnosť krížovej cesty
- účasť na svätej omši
- čítanie Svätého písma, aspoň 10 minút
- návšteva chorého s konkrétnou pomocou
- návšteva cintorína s modlitbou za zomrelých
- alebo iné odrieknutie dobrej a dovolenej veci
Kto sa pozabudne a nevykoná skutok kajúcnosti nemá ťažký hriech. Kto však sústavne zanedbáva, alebo pohŕda konaním skutkov kajúcnosti v piatky, prehrešuje sa ťažko.
Ak na piatok padne nejaká liturgická slávnosť (Najsv. Srdca Ježišovho, Nepoškvrnené Počatie Panny Márie, Narodenie Pána, Bohorodičky Panny Márie-Nový rok, Zjavenie Pána, Sv. Jozefa, Zvestovanie Pána, Narodenie Jána Krstiteľa, Sv. Cyrila a Metoda, Nanebovzatie Panny Márie, Sedembolestnej Panny Márie) – vtedy sa nekonajú skutky pokánia.
U
Je starobylým zvykom v dňoch kajúcnosti a veľkých sviatkov zdržiavať sa verejných zábav. Otcovia biskupi to veľmi odporúčajú. Nie je to prikázané ani v adventné, ani v pôstne obdobie; kto sa zabáva (rodinné oslavy, stužková, koncerty, svadba v rodinnom kruhu, tanečné večierky a pod.) v tieto obdobia nehreší ťažko; ale treba rešpektovať zvyklosti iných kresťanov a vyhnúť sa pohoršeniu aj slabších vo viere.
Pre rímskokatolíkov je zakázané (pod ťažkým hriechom) zúčastniť sa, či organizovať verejné a hlučné zábavy, tanečné zábavy a svadobné veselice v tieto dni roka:
- Štedrý deň
- Narodenie Pána
- Popolcová streda
- Veľký týždeň, t.j od Kvetnej nedele do Veľkonočnej nedele vrátane
Pastiersky list 1.pôstna nedeľa 2017; Pastiersky list 1.pôstna nedeľa 1992; Pastiersky list 1.pôstna nedeľa 1971; Katechizmus – učebnica rím.kat. náboženskej výchovy; Litterae circulares ordinariatus Tyrnaviensis III./1947