Choď na obsah Choď na menu

Stará mama mučenica Poľska, Marianna Biernacka

20. 7. 2025

 

Zomrela pri obrane rodiny a nenarodeného

13. júna 1999 pápež Ján Pavol II. blahorečil 108 poľských mučeníkov. Všetci títo katolícki hrdinovia boli zavraždení nacistami kvôli ich viere. Tu je príbeh jednej z nich, babičky Marianny Biernackej, ktorá ochotne vymenila svoj život za život svojej nevesty a vnúčaťa.

Aj keď neexistuje žiadna dokumentácia, predpokladá sa, že Marianna sa narodila v malej poľskej dedinke Czokalo v roku 1888. Mala malé vzdelanie a sotva vedela čítať alebo písať. Je známe, že vo veku 20 rokov sa vydala za Ludwiga Biernacka, ktorý bol farmárom. Mali štyri deti, z ktorých dve zomreli v detstve. Ich syn Stanislaw a dcéra Leokadia prežili.

Keď Leokadia vyrástla, vydala sa a odsťahovala sa so svojím manželom. Stanislaw zostal na farme, aby pomohol svojmu otcovi. Stretol a oženil sa s dievčaťom menom Anna, ktorá bola tiež farmárskym dievčaťom. Rodina tvrdo pracovala, usilovne sa modlila a žila svoj život s použitím katolíckej viery ako svojho vodiaceho svetla.

Prvého septembra 1939 armáda Adolfa Hitlera vpochodovala do Poľska na troch rôznych frontoch a zničila všetko, čo jej stálo v ceste. Hitlerov rozkaz znel "zabiť bez ľútosti alebo milosrdenstva všetkých mužov, žien a detí poľského pôvodu a jazyka". Vojaci slávne nasledovali svoje Führerove rozkazy. Začala sa druhá svetová vojna.

Počas nasledujúceho mesiaca sa Poľskom prehnala vláda teroru. Všetci Poliaci, Židia aj nežidia, boli zbavení všetkých svojich práv a podrobení provizórnym, ohavným zákonom, ktoré zaviedli nacisti. Kostoly a náboženské miesta boli vypálené do tla, rovnako ako kníhkupectvá a knižnice.

Poľskí muži boli odvedení do nemeckej armády a poľský jazyk bol zakázaný. Prídelový systém umožňoval najskromnejšie množstvo jedla a kňazi boli zhromaždení a poslaní do koncentračných táborov. Školy a vysoké školy boli zatvorené a vodcovia komunít boli verejne popravení v uliciach. Do Poľska prišlo peklo.

Rodina Biernacka nebola nikdy politicky motivovaná ani zapojená do protivládnych aktivít. Predstavte si ich šok, keď im jedného rána skoro v júli 1943 búchali na dvere nacistické jednotky. Boli tam, aby zatkli Stanislawa a Annu ako odplatu za smrť nemeckého vojaka hnutím odporu. Anna bola v tom čase v ôsmom mesiaci tehotenstva. Ona a Stanislaw mali tiež batoľa menom Genia.

Babička Marianna rýchlo vykročila pred Stanislawa a Annu a padla na kolená. Prosila vojakov, aby ju vzali namiesto Anny. Požiadala ich, aby sa zľutovali nad nenarodeným dieťaťom a 2-ročným dieťaťom. Vojakom to bolo jedno. Pokiaľ splnili svoju kvótu 10 ku jednej pre zabitého vojaka, nemalo to pre nich žiadny význam, ktorý zomrel. Annu nechali za sebou a vzali Mariannu a jej syna do väzenia.

Marianna a Stanislaw zostali vo väzení asi dva týždne. Marianna, vždy zbožná a verná, žiadala len jednu vec, ruženec. Nechali ju ho mať. 13. júla 1943 boli matka a syn prevezení do mesta Naumovič v Bielorusku a zatiaľ čo sa Marianna modlila ruženec, boli zastrelení.

Mariannu Biernacku a ďalších 107 poľských mučeníkov si Cirkev uctieva ako blahoslavených 12. júna. Skupina zahŕňa troch biskupov, 52 kňazov, 26 rehoľníkov, osem rehoľníčok a deväť laikov. Odhaduje sa, že z 11 miliónov obetí nacistického prenasledovania druhej svetovej vojny boli 3 milióny poľskí katolíci a kresťania.

Blahoslavená Marianna Biernacka je patrónkou počatého života a rodín, ale predovšetkým je vzorom pre svokry.

Zvláštnym miestom jej úcty je Svätyňa Baziliky Panny Márie v Lipsku, kde sa nachádza obraz blahoslavenej Marianny. Manželské páry, ktoré nemôžu mať deti, ženy v požehnanom stave a vdovy žiadajú o jej príhovor u Boha.

Blahoslavená Marianna Biernacka, oroduj za nás.